Ağız ve Diş Bakımı

Uzun yıllar sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için, klasik ağız bakımından biraz daha fazlası gerekmektedir. İste sağlıklı bir ağız sağlığı için yapılması gerekenler;

1. Kişiye Özel Ağız Bakımı :

Bazı durumlarda bireyler normalden farklı bir ağız bakımına ihtiyaç duyabilirler. Hamilelik ya da kullanılan bazı ilaçların etkisiyle görülen ağız kuruluğu kişiye özel durumlara örnek gösterilebilir. Bu gibi durumlarda diş hekimiyle görüşüp ihtiyaçlarınıza göre bir bakım planı uygulayabilirsiniz.

2. Diş Fırçalama ve Diş ipi Kullanımı (İhmale Gelmez) :

Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı her gün düzenli olarak tekrarlanması gereken bir alışkanlıktır. Gün içerisinde en az iki kere diş fırçalayıp bir kere diş ipi kullanarak, dişlerimizin üstlerine ve aralarına yerleşen plağı ağzımızdan uzaklastırmış ve çürük oluşumunu önlemiş oluruz.

3. Ara öğünler (Çok Tehlikeli) :

Gün içerisinde her yediğimiz şeyden sonra dişlerimizi fırçalayamayız; ama her yediğimiz yiyecek diş aralarımıza girerek plak oluşumuna neden olur. Atıştırmalıklarımızı kısıtlandırır ve her yediğimiz şeyden sonra su içer ya da şekersiz sakız çiğnersek, bunu bir nebze engellemiş oluruz.

4. Sigara Ağız Sağlığını Tehdit Eder :

Sigara kullanımı ağız ve diş sağlığının en önemli düşmanlarındandır. Sigara ağız kanseri riskini arttırır; diş eti hastalıklarının oluşmasına yol açar ve dişlerinizde koyu lekeler oluşmasına ve nefesinizin kötü kokmasına neden olur. Genel sağlığımıza verdiği zararlar da düşünüldüğünde sigarayı bırakmak ya da en azından azaltmak sağlığınız için atacağınız önemli bir adımdır.

5. 6 Ayda Bir Diş Hekiminizi Ziyaret Edin :

Diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmek, dişlerinizde oluşabilecek problemlerin teşhisi ve tedavisi açısından oldukça önemlidir.

6. Ağzınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin :

Diş hekimini düzenli olarak ziyaret ediyor olsanız bile, kendiniz de ağzınızı düzenli olarak kontrol edin. Kontrol zamanınız gelene kadar ağzınızdaki bir problemi fark etmeniz, yapılacak tedaviyi daha kolay ve daha masrafsız hale getirir.

7. Ağız Bakımınız Düzenli Olsun :

Diş hekiminizle size uygun ağız bakım programını belirledikten sonra buna uyun ve günlük yapacağınız işler arasında bunları da ihmal etmemeye özen gösterin. Genelde en sık karşılaştığımız sorun, kısa bir süre devam edilen programın daha sonra aksatılmasıdır. Motivasyonunuzun bozulmaması için gerekli önlemleri alın, kendinizi şartlandırın ya da doktorunuzdan yardım isteyin.

8. Florür'ün Kullanımı :

Florür yalnız çocuklara değil yetişkinlere de faydalıdır. Çocuklarda dişlerin gelişmesini sağlayıp, çürüklerin oluşmasına karşı direnç sağlarken, yetişkinlerde ise çürük önleyici ve hassasiyet giderici bir etkiye sahiptir. Kullandığınız diş macunları ve ağız bakımı suları yeterli miktarda florür içerse bile, diş hekiminiz size daha fazla florür içeren preparatlar uygulayabilir ya da tavsiye edebilir.

Özel İrem Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi


Sık Sorulan Sorular