Diş Fırçası Kullanımı

Günlük ağız ve diş bakımı için diş fırçalamak kadar dişlerinizi nasıl fırçaladığınız da önemlidir. Aslında en doğrusu diş hekiminizin önerdiği şekilde dişlerinizi fırçalamak olsa da yine de tavsiye edilen yöntem de şu şekildedir :


Macun sürdüğünüz diş fırçanızı 45 derece eğimli tutmalı, diş etinden dışarı doğru oval hareketlerle dişlerinizi fırçalamalısınız.


Dişlerinizin ön ve iç yüzeylerini fırçaladıktan sonra, çiğneyici yüzeyi de fırçalayarak fırçalamanızı tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca dilinizi fırçalamak da, dilinizin üzerindeki plağı uzaklaştırarak ağız kokusunu engellemeye yardımcı olabilir.

Fırçalama Yöntemi Nasıl Olmalıdır?

  • Doğru bir diş fırçalama süresi en az iki dakika (120 saniye) olmalıdır. Ne kadar süre dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olmak için kronometre gibi bir aygıt kullanabilirsiniz.
  • Dişlerinizi nazik bir şekilde daireler çizerek, diş etlerini zedelememeye dikkat ederek, arka bölgelerdeki ulaşılması zor olan dişlere de yeteri kadar özen göstererek fırçalamalı; her bir yüzeyi tek tek temizlemelisiniz.
  • Üst dişlerinizin dudaklarınıza bakan ön yüzeylerini fırçaladıktan sonra, alt dişlerinizin ön yüzeylerini fırçalayın.
  • Üst dişlerinizin dilinize bakan iç yüzeylerini fırçaladıktan sonra, alt dişlerinizin iç yüzeylerini fırçalayın.
  • Çiğneyici yüzeyleri fırçalayın.
  • Daha ferah bir nefes için mutlaka dilinizi de fırçalayın, çoğu diş fırçasının dil temizleme özelliği de bulunduğundan daha kolay olacaktır.<

Tüm bunlarla beraber diğer ağız ve diş bakımı uyarılarımıza da dikkate ederseniz, sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Özel İrem Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi


Sık Sorulan Sorular