Diş Beyazlatma Sık Sorulan Sorular

Dişler Neden Renk değiştirir?

Dişlerdeki renkleşmenin birden çok nedeni vardır. Bunlar yaşlılık, dişleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, travmalar, kaplamalar, renkleşmiş eski dolgulardır. Ayrıca çocukluk ya da hamilelikte annenin kullandığı antibiyotik (tetracycline) veya aşırı florit tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir.

Diş Beyazlatma İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Diş beyazlatma işlemi hemen hemen herkese uygulanabilir ama tedavinin etkili olmayacağı bazı durumlar vardır. Bunu diş hekiminizin yapacağı ağız içi kontrolü belirleyecektir. Herhangi bir problem yoksa ve dişlerinizin rengi dışında yapısından memnunsanız diş beyazlatma sizin için ideal bir tedavi olabilir.

Diş Beyazlatma İşlemi Zor ve Zahmetli Bir Tedavi midir?

Hayır aksine ağız ve diş sağlığındaki gelişmeler sayesinde son derece kısa bir sürede agrısız sızısız beyaz bir gülüşe sahip olmanızı sağlamaktadır.

Diş Beyazlatma İşlemi Güvenli Bir İşlem midir?

Evet! Diş beyazlatma işlemi diş hekimi kontrolünde yapıldığı sürece son derece etkili ve güvenli bir tedavi şeklidir. Tedavi sırasında dişler ve dişetleri zarar görmezler.

Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Zaman Alır?

Diş beyazlatma işlemi 15 dakikalık 2 seansta sonuç vermektedir.

Dişler Eski Haline Döner mi?

Dişler her zaman için eski halinden daha beyaz olacaklardır. Ancak bireylerin alışkanlıkları ve ağız bakımına gereken ilgiyi gösterip göstermemeleri dişlerin tekrar renkleşmelerine neden olabilir. Bunun için 2 yılda bir iki kez pekiştirme tedavisi gerekebilir.

Her Zaman İstenilen Beyazlığa Ulaşılabilir mi?

Genellikle arzu edilen beyazlığa ulaşılmaktadır. Ancak istenilen sonucun olmasını engelleyen ağır renkleşmeler ve lekelerin bulunması durumunda ise laminate veneer tedavisine başvurulmalıdır.

Uygulamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Diş beyazlatmada kullanılan ilacın markası ve içeriği
  • Tedavinin bu konuda deneyimli bir diş hekiminin gözetimi altında olması
  • İlacın kullanılma şekli ve tedavi süresi
  • Tedavi sonrasında renkleşmeye sebep olabilecek ajanların kullanımlarının sınırlandırılması

Diş Beyazlatma Tedavisi Sırasında Nelere Katlanacağım?

Diş beyazlatma işlemi bittikten sonra 2 hafta içinde de dişlerin beyazlama süreci devam ettiğinden, bu süre boyunca renklendirici maddelerin kullanımına devam etmemek, daha sonrasında ise azaltmak gerekmektedir. Tedavi sirasında gözlenebilecek dişlerdeki sıcak/soğuk hassasiyeti ise tedavinin ardından bitmektedir.

Kaynak:

*Bonded Porcelain Restorations in Dentition: A Biomimetic Approach

*Author(s) / Editor(s): Magne, Pascal, Belser, Urs

*Change your Smile, Author: Ronald E. Goldstein

Sık Sorulan Sorular