İmplant ile Yaşam

Operasyon sonrası neler yapılmalıdır?

İmplantların yerleştirildiği gün sigara içmek, yorucu hareketlerde bulunmak ya da araç kullanmak tavsiye edilmez. Diş hekiminizin vereceği ağrı kesici ya da antibiyotikleri, belirlediği sürelerde kullanmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda ise diş hekiminiz bu ilaçların kullanımına işlem öncesinde başlamanızı önerecektir.

İşlemin olduğu gün sert yiyeceklerden uzak durun. Ağız bakımınızı düzgün bir şekilde yapın. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey; ağız bakımı yaparken implantların bulunduğu bölgeyi travmatize etmemektir. Ayrıca, diş hekiminizin vereceği gargarayı bir hafta boyunca kullanmanız gerekecektir.

İmplant yerleştirildikten sonra ne olur?

İmplantların yerleştirilmesinden hemen sonra protezler yerleştirilmez. Önce implantların kemikle kaynaşması beklenir. Bu süre normal şartlarda alt çene için 3, üst çene içinse 6 aydır.

İmplant uygulanacak yerin estetik açıdan önemli olan ön bölgelerde yer alması durumunda, geçici protezler kullanılmaktadır.

Hiç dişiniz yoksa ve damak protez kullanıyorsanız, protezin içinde yapılacak bazı düzenlemelerle bu süre boyunca protezinizi geçici olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

İmplantların bakımı ve temizliği zor mudur?

Hayır. İmplantların temizliği için normal dişlerinize yaptığınızdan farklı bir bakım uygulamanıza gerek yoktur.

Ancak implantların uzun ömürlü ve sağlıklı olması için temizliğe çok dikkat edilmelidir.

Dikkatli bir bakım için yapmanız gerekenleri diş hekiminiz size ayrıntılarıyla açıklayacaktır.

İmplantların üzerine yapılan protezi çıkarabilir miyim?

İmplantların üzerine yapılan protezler diş hekiminiz tarafından takılıp çıkarılabilir. Sadece implant bar ya da ball ataşman üzerine yapılmış olan total proteziniz (damak protezi) sizin tarafınızdan takılıp çıkartılabilirler.

Her eksik dişe bir tane implant mı gerekir?

Bu durum sadece tek diş eksikliğinde geçerlidir.

Dişsiz bölgelere çene kemiğinizin izin verdiği oranda implant yapmayı önermekteyiz. Ancak tamamen dişsiz tek çene için 5-6 arası implant yeterli olabilirken, 3 dişlik eksik bir bölgeye 2 tane implant ve onların üzerlerine yapılabilecek bir köprü yeterli olabilmektedir.

Kaza geçirirsem ne olur?

Bir kaza durumunda, sadece implantlarınız değil kendi dişleriniz de zarar görebilir. Bu durumda, implantın çıkartılması yerine, en yakın boşluğa bir implant daha yerleştirilebilir ve tekrar protez yapılabilir.

Uğraştığınız spor ya da yaptığınız iş nedeniyle hareketli nesnelerin yüz bölgenize zarar verebileceğini düşünüyorsanız, bundan korunmak için diş hekiminizden size şeffaf bir plak yapmasını isteyebilirsiniz.

İmplant pahalı bir tedavi yöntemi midir?

Implant, diğer tedavi yöntemleriyle karşılaştırıldığında ilk bakışta pahalı görünebilir; ancak diş eksikliğinde uygulanan diğer tedavi yöntemlerinin sağladığı katkı ve estetikle karşılaştırıldığında, aslında normal bir maliyeti olduğu görüşüne varabilirsiniz.

Daha ekonomik görünen yöntemlerle karşılaştırıldığında, uzun dönemde implantların klinik başarısının daha yüksek, daha kullanışlı ve fiyat/performans açısından daha avantajlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında, klasik bir köprü protezi yapılırken, eksik dişinizin yanındaki iki sağlam dişiniz de kesilerek küçültülmektedir. Bu da implantın kalan dişlerin sağlığı açısından da daha olumlu bir uygulama olduğunu gösterir.

Dişsiz bir ağızda total protezlerin (damak protezlerin) dil ve damak hareketleriyle oynayıp yerinden çıkmalarının önüne, sadece 2 implant uygulaması geçebilmektedir. Bu da hayat kalitenizi arttırarak daha rahat yemek yemenizi, konuşmanızı ve sosyal ortamlarda sıkıntı çekmemenizi sağlar.

Kaynak:

*Soft Tissue and Esthetic Considerations in Implant Therapy

*Author(s) / Editor(s): Sclar, Anthony G.

Özel İrem Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi


Sık Sorulan Sorular