Ortodontik tedavi (diş teli) hakkında sıkça sorulan sorular

Dişler düzgün dizilmiş olmasına rağmen çenenin önde ya da geride olması problem olur mu?
Estetik olarak hastayı dişin güzel dizilmesi tatmin etse bile fonksiyon olarak dişler tam üst üste gelmediği için zamanında tedavi edilmesi tercih edilir.
Ortodontik tedavide sadece tel takılarak mı tedavi yapılır başka alternatifler de var mıdır?
Dişlerin düzeltilmesi işleminde genellikle braket dediğimiz teller kullanılır ancak teknolojinin gelişmesi ile dişlerin arka yüzeylerinde sabitlenen braketler, şeffaf plaklar, porselen braketler gibi estetik çözümler de tedavi amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.
Dişlerinde çapraşıklık olan bir hasta ortodontik tedavi görmezse ne gibi sorunlar yaşar?
Estetik bir gülüş kişinin kendine olan güvenin artmasını sağlar. Düzgün sıralanmış dişlerin en sağlıklı tedavisi ise ortodontidir. Çapraşık dişlerin varlığı demek dişler arasında temizlenmesi zor alanlar demektir. Temizlenmesi zor alanlar çürüğe yatkındır. Yani çapraşıklık varlığında ortodontik tedavi sadece estetik amaçlı değil, sağlığın korunması amacıyla da yapılmalıdır.
Ortodontik tedavi öncesi ağızda ne gibi hazırlıklar yapmak gerekir?
Ortodontik tedavi öncesi mutlaka ağızdaki çürükler ve kanal tedavileri yapılmış olmalıdır. Ortodontik tedavi başladıktan sonra düzenli aralıklarla hekim tarafından yapılacak profesyonel diş taşı temizliği ve evde hasta tarafından uygulanması gereken özel ağız bakımı yeni oluşabilecek çürüklerden ve diş eti sorunlarından korunmada etkili olacaktır.
Ortodontik tedavi sırasında dişlere nasıl bir bakım uygulamak gerekir?
Ortodontik tedavi gören hastalar ortodontik diş fırçası ile günde 3 kere diş fırçalamanın yanında arayüz fırçaları ile braketlerin aralarını mutlaka temizlemelidir. Ağız gargaraları bu bakıma yardımcı olarak kullanılabilir.
Ortodontik tedavi sırasında braketlerin düşmemesi için ne gibi önlemler alınması gerekir?
Braketler ağızda beyaz dolguya benzer malzemelerle tutturulur. Bu malzemeler aşırı soğuk ve asitli gıdaların tüketilmesi ile dişten ayrılabilir. Sert gıda tüketimi de braketlerin düşmesine neden olabilir.
Braketin düşmesinin zararı nedir?
Dişler üzerlerine uygulanan kuvvetlerle hareket ederler. Braketin düşmesi demek bu kuvvetin artık dişe uygulanmaması yani ortodontik tedavinin kesintiye uğraması demektir. Düşen braketler en kısa zamanda tekrar yapıştırılmalıdır.
Parmak emme sonucu oluşan ön dişlerdeki balık ağzı görüntüsü düzeltilebilir mi?
Burada öncelikli olan etkeni ortadan kaldırmak yani parmak emmeyi zamanında bırakmaktır. Parmak emme 6 yaşından önce bırakılmışsa bir süre dişlerin yerine gelmesi beklenir. Eğer tam olarak düzelmezse 12 yaşından sonra ortodontik tedaviye alınır.
Gömük köpek dişleri yerine getirilebilir mi?
Gömük köpek dişleri röntgendeki pozisyonlarına çenedeki durumuna göre yerine getirilebilir. Bu dişlerin pozisyonlarının tespit edilebilmesi için panoramik röntgen ya da üç boyutlu tomografiler alınır.
Çenenin önde veya geride olması ya da dişlerin çapraşık olması genetik midir?
Bir çocuk anneden ya da babadan büyük diş genetiğini alır, diğerinden ise küçük çene genetiğini alırsa çapraşıklık ortaya çıkar. Ancak anne ya da babada böyle bir sorunun olması çocuğun da dişlerinin çapraşık olacağı anlamına gelmez.
Ortodontik tedavi sonrası verilen takıp çıkmalı apareyi kullanmazsak ne olur?
Ortodontik tedavi sonrası verilen bu apareyler dişlerin son halini almasını sağlarlar. Kullanılmadığında ise dişlerin bozulmasına neden olurlar ve tekrar dişlerin sabit braketlerle braketlenmesi (yeniden tel takılması) gerekebilir.
Ortodontik tedavi sonrası takıp çıkmalı apareylerden başka dişlerin yerinde sabitlenmesini sağlayan sistemler var mıdır?
“Retainer” adı verilen dişlerin arkasına yerşeleştirilen sabit teller vardır, ancak her hastaya uygulanmayabilir. Hekim vakaya göre hangi yöntemi seçeceğine karar verir.
Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi Uygulanabilir mi?
Ortodontik tedavinin sadece gelişme çağındaki çocuklara uygulanabileceği sanılsa da, ortodonti her yaştaki bireye rahatça uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Günümüzde ortodontik tedavi gören hastaların % 25′i yetişkindir.
Yetişkinlerde Yaş Sınırı Var mıdır?
Ortodontik tedavi için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Günümüzde 60 yaşını aşmış birçok birey, ortodontik tedaviden yararlanmaktadır.
Yetişkinlerde Ortodontik Tedavinin Katkıları Nelerdir?
Çocuklar ve gençlerde oldugu gibi, yetişkinlerin dişlerindeki çapraşıklıklar da dişlerin temizlenmesini güçleştirir. Yeterince iyi temizlenemeyen dişlerdeyse dişeti rahatsızlıkları ve çürükler oluşur. Bunun sonucunda dişlerinizi kaybedebilirsiniz. Ortodontik tedavi bu tip diş kayıplarını önler. Diğer yandan, yiyeceklerin iyice çiğnenmemesi sindirim sisteminde birtakım problemlere neden olabilir. Eğer besinleri yeterince çiğneyemezseniz sindirim sisteminizin geri kalan kısımları çok daha fazla çalışmak zorunda kalır. Ortodontik tedavi sindirim sisteminizin erken yaşlanmasını önler. Dişlerdeki çapraşıklık nedeniyle, alt ve üst dişlerdeki ilişki bozulur ve bazı dişler diğerlerinden daha önce birbiriyle temas eder. Bunun sonucunda da çiğneme sırasında bu dişlere çok daha fazla yük biner. Daha fazla yüke maruz kalan dişlerde ve çene ekleminde sorunlar oluşabilir. Ortodontik tedavi bu sorunları da önler.
Çocuk ve Gençlere Yapılan Tedaviden Farkı Var mıdır?
Yetişkinlere yapılan tedavi, çocuk ve gençlere yapılan tedaviden çok farklı değildir. Ancak, yaşa bağlı olarak dişlerde ilerleme potansiyelinin azalmasından dolayı, yetişkinlerde tedavi süresi biraz daha uzundur. Bir diğer farklılık ise, çenenin normalden dar ya da geniş olduğu durumlarda ortaya çıkar. Gelişme çağındaki çocuklarda çene kemiği genişletilmeye, öne ya da geriye alınmaya daha elverişlidir. Ancak yaş ilerledikçe kemikler daha sert bir yapı kazandığından yetişkinlerde bu işlemler cerrahi olarak gerçekleştirilir.
Ortodontik Apareylerin Görüntümü Bozması Engellenebilir mi?
Estetik diş hekimliğindeki gelişmeler ve teknoloji sayesinde, görüntünüzü olumsuz yönde etkilemeden ortodontik tedavi olanaklarından yararlanmanız artık mümkün. Diş renginde porselen ya da plastik braketler, tedavi süresince görüntünüzün sizi rahatsız etmesini önleyecektir.
Ortodontik Tedavi Tüm Yetişkinlere Uygulanabilir mi?
Bazı bireylerin dişetleri ortodontik tedaviye izin vermeyebilir. Bununla ilgili en doğru kararı ortodontistiniz verecektir.
Sık Sorulan Sorular